Dažďové záhrady patria medzi esteticky najkrajšie spôsoby zachytávania a využitia dažďovej vody. Stávajú sa čoraz viac populárnejšie najmä v mestách, kde v dôsledku stavebnej činnosti dochádza k zvýšenému množstvu nepriepustných plôch, ktoré zhoršujú kvalitu prostredia. Čo sú vlastne dažďové záhrady a ako ovplyvňujú životné prostredie ?
Dažďové záhrady môžu byť prírodné alebo cielene vytvorené terénne priehlbiny, ktorými steká nadbytočná voda z okolitých pevných plôch, ako sú strechy, chodníky, parkoviská a iné nepriepustné plochy. Voda prirodzene vsiakne do prírodného podložia, vďaka čomu nedochádza k zbytočnému odvodňovaniu prostredia. Veľkým prínosom sú špeciálne zvolené rastliny, ktoré okrem oku lahodiacej estetickej funkcie plnia filtračnú vlastnosť. Tá zabezpečuje aj udržanie kvality vody. Dažďové záhrady plnia svoju úlohu 30 – 40% efektívnejšie pri absorbovaní ako štandardný trávnik.
Jedným z hlavných dôvodov, prečo by ste sa mali zaujímať o hospodárenie s dažďovou vodou sú klimatické zmeny. Prudké výkyvy teplôt, dlhotrvajúce sucho, nečakané búrky či stúpajúca hladina riek. Myšlienka pomôcť zmierniť dôsledky povodní a schopnosť udržať vodu v pôde vznikla už začiatkom 90. rokov minulého storočia v štáte Maryland, USA. Silné prívalové dažde mnohokrát spôsobovali znečistenie miestnych riek, z ktorých následne vznikali záplavy. Práve dažďové záhrady sa osvedčili ako účinný nástroj, ktorý pomohol spomaliť tok vody v pôde, odkiaľ prefiltrovaná odtekala do potokov a riek.
Takýto prírodný systém si viete vybudovať aj u vás doma v záhrade. Nemusíte sa obávať nežiadúceho výskytu komárov. Ak sa dažďová záhrada správne navrhne a zrealizuje, voda by sa v nej mala zdržať maximálne 48 až 72 hodín.
Dažďové záhrady majú množstvo výhod. Medzi ich hlavné funkcie považujeme:
- schopnosť znížiť objem odtoku vody z pozemkov
- schopnosť zvýšiť zásoby podzemných vôd
- znižujú riziko vzniku povodní
- filtrujú cudzorodé látky z vody napríklad pomocou vysádzaných rastlín, čím sa zároveň chránia prírodné vodné toky pred znečistením
- prispievajú k zníženiu prašnosti a alergénov v ovzduší
- zlepšujú mikroklímu a ochladzujú okolité prostredie
- esteticky vylepšujú hodnotu prostredia
- poskytujú úkryt vtákom, včelám, motýľom a iným menším a užitočným živočíchom
Šetrite s rozumom
Ďalším dôvodom, prečo si vybudovať dažďovú záhradu je aj fakt, že vám ušetrí peniaze. Dažďová voda, ktorá steká zo zvodov do kanalizácie sú zbytočne vyhodené peniaze za stočné. A voda predsa nie je odpad. Okrem ušetrených peňazí zlepšíte mikroklímu vo vašom okolí. Oku lahodiace miesto plné kvetov vytvorí v priestore príjemnú relaxačnú zónu.